Wintercup Goldwaschen 2024

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2024, Vydané dňa: 18. 03. 2024

16.marec 2027, Schranawand, Austria
Medaile sme získali v každej kategórii...

Schranawand 01

V tretí marcový víkend sa v priestoroch požiarnej stanici v rakúskej dedinke Schranawand konal Wintercup Goldwaschen. Celkovo sa podujatia zúčastnilo 30 súťažiacich, z ktorých skoro polovica bola zo Slovenska. (13 zo Slovenska, 7 z Rakúska, 6 z Českej republiky, 3 z Nemecka a 1 zo Švajčiarska).

Schranawand 02

Po zaplatení symbolického štartovného sa rozbehli súťaže. Každý súťažil na štyroch rôznych miskách:

- Speed - plochá panvica

- Klondyke - kanadská miska

- Batea - čínsky klobúk

- Eastwing - malá kanadská miska

Pretože do garáže hasičského zboru sa zmestilo len 6 claimov, bola súťaž časovo náročná. Dosť veľký problém bolo nájsť plný počet zlatiniek a to najmä  preto, že sa súťažilo s "recyklovaným" zlatom, ktoré si organizátori nechávali i pre budúce roky. Podľa mňa to bolo  zaujímavé preto, že bolo treba dávať veľký pozor na flotovanie zlatinek. V kategórii jednotlivcov nás najlepšie reprezentoval Marko-Polo, ktorý to nakoniec dotiahol na veľmi peknú bronzovú pozíciu.

Okrem toho sa súťažilo i v dvojčlenných teamoch. Tu bola zvláštnosť v tom, že dvojice sa nehlásili osobne, ale ich vytvoril počítač. Seriózne piate miesto sa ušlo dvojici Joe-Joe a Jonáš Jakuš. Striebornú medailu pre náš cech získala dvojica Bosorka a Dalibor Jakuš. Veľmi dobrá, aj keď som zo začiatku frflal, bola súťaž 5-členných teamov. Teamy opäť dal dohromady computer. Celá finta vlastne pozostávala z toho, aby sme nejako pomohli organizátorom  vyčistiť claimy. Jeden z teamu ryžoval klasicky zlato na ľubovoľnej panvici. Team nafasoval 4 vedrá a lopatu. Počas ryžovania ostatní členovia vyberali štrk a vodu z claimu a to všetko na čas. Koniec mohol team zahlásiť len ak mal zlatinky vyryžované a claim vyčistený. Claim musel byť bez vody a bez štrku. Tu bol najlepšie zohraní team v zložení Barbora Jakušová, Jonáš Jakuš, Henrich Ťažký, Christopher Hattinger a Joe-Joe. Heňo našiel všetky zlatinky a spoločnými silami vyčistili claim najrýchlejšie zo všetkých ostatných.  Tým pádom získali v 5-členných teamoch zlatú medailu z náskokom skoro 2 minúty pred druhým teamom.

Tieto akcie zo začiatku roku sú veľmi prospešné pre stretnutie a vyskúšanie ryžovania po zimnej prestávke. Táto akcia bola veľmi dobre zorganizovaná a výhodou bola možnosť vyskúšať ryžovanie na rôznych druhoch panvíc. Touto cestou sa chcem organizátorom poďakovať za skvele prežitú sobotu.