Kremická zlatinka 2023

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2023, Vydané dňa: 04. 06. 2023

3.jún 2023, Tanz Platz Kremnica, Slovensko
Marco-Polo drží formu...

Kremnica 2023

Tak ako každý rok i tento rok usporiadali  kremničania akciu v ryžovaní zlata.  Je to jedna z mála pravidelných akcií opakujúcich sa každý rok. Takže sa dosť ťažko píše článok, aby som sa neopakoval. Veď tento web má už viac ako 23 rokov a dokonca sme zistili že tento rok spolu s Torontom oslavujeme 30 rokov od nášho prvého ryžovania. To bolo ešte v roku 1993 v Zlatých Horách na kúpalisku. pre pamätníkov pripomeniem, že to bola poriadne upršaná akcia. Najväčšie prekvapenie bol vtedy Joe-Joe, ktoré učili hodinu pre súťažou ryžovať a ako jediný Trenčan sa prebojoval v kategórii muži profesionáli do finále. (trenčania nikdy nesúťažili v kategórii amatérov).

Ale vráťme sa ku Kremnickej zlatinke, kde hneď v prvej súťaži na kanadskej panvici Joe-Joe nenašiel ani jednu zlatinku. Bol trošku nemilo prekvapený, ale i to sa stáva v na súťažiach. Už si myslel, že v tejto súťaži sa stal turistom. (Vysvetlenie zlatokopeckého esperanta na konci článku)  V tom istom kole Bosorka však našla na panvici dvojnásobné množstvo zlatiniek, ako mali ostatní. Tým pádom bola záhada vyriešená. Zle nápaskované zlatinky a kolo sa muselo opakovať. Joe-Joe to okomentoval jednou vetou: " Všetko mi berie, mám ťažký život !". :). Aj tak mu nikto neveril. Nakoniec v kategórii kanadská panvica skončil na 3. mieste. Kategóriu vyhral Marco-Polo .

    Ako to už od minulého roku býva zvykom, najväčšie zastúpenie máme v kategórii veteránov. V podstate vekový priemer nám kazí len Marco a Mišča. Celkovo máme 4 veteránov. Sila našich vetránov sa prejavila i na stupni víťazov, ktorú vyhral Toronto. na 3. mieste sa umiestnil Joe-Joe.

Tento rok začal Marko-Polo vo veľkom štýle a tak pokračuje ďalej. Pred týždňom získal titul v Złotoryji majstra Poľska v kategórii Batea a na Kremnici získal okrem už spomenutého druhého miesta v kanadskej panvici i druhé miesto v kategórii mužov. Držime mu palce aj na nohách, aby mu forma vydržala čo najdlhšie.  

Čo dodať na záver ? Škoda, že sa zúčastnilo menej ľudí ako je zvykom. Organizátori si zaslúžili väčšiu účasť, lebo ako každý rok boli skvele pripravení.

V článku som spomenul i jedno slovo z tzv. zlatokopeckého esperanta, ktoré sa rokmi vyvíja a jeho slová sú skutočne medzinárodné:
turista - súťažiaci, ktorý vypadol
kališkáto- pohárik alkoholu