Kremnická zlatinka 2009

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2009, Vydané dňa: 07. 06. 2009

6. jún 2009, Ihráč, Slovensko
Vymotať sa nie je ľahké....

Kremnická zlatinka má už takú históriu, že čokoľvek o nej napíšem bude v podstate opakovaním predchádzajúcich ročníkov. Tento krát však prekvapením bola i vysoká účasť, v porovnaní s ostatnými regionálnymi súťažami. Starí pardi, ktorí sa pravidelne zjavujú na súťažiach a na Ihráč nedorazili, by sa dali spočítať na jeden ruke. Ihráč 2009Je chvályhodné, že sa začínajú objavovať nové tváre, ktorí si chcú ryžovanie zlata vyskúšať.  Len treba dúfať, že ich to chytí za srdce a začnú sa uvedenému koníčku venovať, čo určite uvíta i Slovenská asociácia zlatokopov, ktorej sa každým rokom zmenšuje členská základňa.

Z tohto ročníku Kremnickej zlatinky sme tak všetci, vrátane organizátorov mali trošku obavy. Meteorológovia strašili s celoslovenským dažďom a lokálnymi búrkami. Našťastie, tak ako to je už zvykom nám okrem pár kvapiek ráno po celý čas vôbec nepršalo.  Búrky síce boli, ale zlatokopom sa vyhýbali. Buď sa nás báli, alebo i tá búrka má svoju hrdosť.

Okrem už klasických súťaží (juniori, muži, ženy a trojky) organizátori prichystali aj špeciálnu súťaž nazvanú "zámotok", kde vybrali 10 účastníkov a tých obalili priesvitnou baliacou fóliou. Ryžovať zabalený ako pri "bondage" vôbec nie je jednoduché a ešte keďje v ústach lizátko, ktorho chuť bola hrozná. Nestačilo však len naryžovať, ale bolo potrebné sa vyvliecť s fólie. Srandu mali z tejto súťaže najmä diváci, keď videli tzv. lachtanov ako sa trápia už s nasypaním materiálu na panvicu a nie ešte s vyberaním zlatiniek.

Na súťaži v Unterwaltersdorfe Slovenská asociácia zakúpila od rakúskych zlatokopov kovové kanadské misky. Nakoľko boli úplne čisté a lepšie sa ryžuje na hrdzavých, kde sa zlatinky tak nekĺžu, v labáku na Hodruši boli vystavené výparmi kyseliny. Misky chytili krásnu hrdzu a na Ihráči si vyskúšali traja nominovaní "pretekári" (Braňo, Miťo a Joe-Joe) ako to s nimi pôjde. O nejaké meranie síl nešlo, lebo napr. Braňo s Miťom na rozdiel od Joe-Joea s takouto technikou nemajú moc skúseností, čo potvrdili aj výsledky. Ak však chceme úspešne konkurovať v zahraničí, tak sa to musíme naučiť, lebo tzv. kanadská miska je na programe mnohých súťaží vrátane majstrovstiev sveta.

Umiestnenie našich členov bolo vcelku priaznivé. Okrem už spomínaného víťazstva Joe-Joea na klasickej panvice, obsadil Joe-Joe aj striebornú priečku medzi mužmi. Rovnaké strieborné umiestnenie získal i team Bosorka a pomocníci.

 Kremnická zlatinka je jedna z najstarší regionálnych súťaží na Slovensku a jej obľúbenosť z roka na rok stúpa a to najmä zásluhou organizátorov. 

Fotogalériu nájdete na Fotogaléria Ihráč 2009